Kilka słów o Gdańsku
Gdańsk – to miasto z pewnością przywodzi na myśl nadmotławskiego Żurawia i jego drewniane koła deptakowe, czy Neptuna z groźnym trójzębem, którzy pilnują porządku w mieście. A może, gdzieś w pamięci kryje się Panienka z Okienka, która z uśmiechem pozdrawia turystów? Dla tych, którzy kosztowali już przyjemności gdańskiego grodu i dla tych, którzy dopiero planują tu przeżyć swoją przygodę, zapewne Gdańsk odkryje jeszcze wiele tajemnic. A największą z nich, jest z pewnością wielka, powojenna, odbudowa. Na pierwszy rzut oka niewidoczna, ale bystry wzrok na pewno ją dostrzeże. A oto kilka sposobów na spędzenie czasu w Gdańsku:
Przykładowe trasy po Gdańsku
- „Kędy chadzał król” – Którą bramą miejską wjeżdżali królowie? Gdzie witali ich Gdańszczanie? Gdzie rezydował król i gdzie przyjmował na audiencję? Czy posiadał swój pałac? Odpowiedzi na te pytania szukać można podczas spaceru Drogą Królewską ( czas: ok. 2h)
- „Bogactwa nadmotławskiego portu”- Jak Gdańszczanie stali się bogatymi kupcami? Gdzie znajdował się dawny port i jak funkcjonował? Jakie skarby „ukryto” na Wyspie Spichrzów? ( czas: ok. 1h)
- „Z wizytą u Pana Johanna” – Jak żyli dawni gdańszczanie? Jak wyglądały ich rezydencje? Gdzie spędzali wolny czas? Aby poznać rytm życia dawnych patrycjuszy warto zajrzeć do Domu Uphagena. ( czas: ok. 1,5 h)
- „Największa z gotyckich” – Jak długo budowano największą ceglaną gotycką świątynię świata? Ile bram prowadzi do jej wnętrza? Czy jej budowa została ukończona? Jakie skarby kryją się w jej wnętrzu? W jaki sposób „Sąd ostateczny? zawinął do Gdańska? Wizyta w gdańskiej Bazylice Mariackiej z pewnością pozostanie niezapomnianym przeżyciem. (czas:ok. 1,5h)
- „U przedsiębiorczych Cystersów” – Oliwa, to dawna siedziba pracowitych Cystersów, którzy nie tylko założyli tutaj filię duńskiego klasztoru z Esrom, ale przede wszystkim zagospodarowali wody potoku Oliwskiego. To pozwoliło im na budowę kościoła klasztornego, a dzisiejszej Archikatedry, która przyciąga wiernych i turystów przede wszystkim pięknem organowych dźwięków. Bogactwo wystroju jej wnętrza, jak i urokliwa zieleń pobliskiego parku to dobry powód, aby zajrzeć tu choć na chwilę. (ok.2h)
- „Bohaterskie Westerplatte” – to symbol polskiego bohaterstwa i odwagi żołnierzy broniących Polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Owych siedem dni walk nadal pozostawia wiele niewyjaśnionych tajemnic i otwartych pytań, jak chociażby spór o liczbę broniących składnicy żołnierzy, konflikt dowódców, czy stan uzbrojenia. ( czas ok. 2,5h)
- „Szlakiem najsłynniejszego Gdańszczanina” – z okazji tysiąclecia miasta, mieszkańcy nadmotławskiego grodu zaproszeni zostali do udziału w plebiscycie na najsłynniejszego gdańszczanina. Wśród mocnej konkurencji zwyciężył Jan Heweliusz – astronom, rajca i piwowar. Dlaczego? Jak jego życie splotło się z losami miasta i gdzie można odnaleźć ślady jego bytności? ( czas.ok. 2h)