Kiedy 1 września 1939 o godzinie 4.48 pancernik Schleswig-Holstein atakuje Polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, a specjalna grupa gen Eberharda szturmuje budynek Poczty Polskiej, w niedalekiej wsi Sztutowo, na niewielkiej polanie, otoczonej drutem kolczastym stoją już pierwsze baraki przyszłego obozu koncentracyjnego. Wspominana polana przygotowana była jeszcze przed wybuchem wojny, aby już 2 września przywieźć tutaj pierwszy transport Polaków aresztowanych w Wolnym Mieście Gdańsku. Owa polana o powierzchni 0,5 hektara w ciągu kolejnych miesięcy i lat stanie się 120 hektarowym obozem koncentracyjnym, gdzie przeszło 120 000 osób stanie się świadkiem okrutnej historii, która wydarzyła się w drewnianych barakach. Większość świadków nie miała szans przemówić, a ci, którzy doczekali wolności, dziś są już nieliczni.
Obóz KL Stutthof był najdłużej działającym nazistowskim obozem na terenie Polski, którego historia zakończyła się okrutną ewakuacją. Swym charakterem i warunkami, jakie tu panowały, miejsce to nie różniło się niczym od pozostałych obozów, jak Auschwitz-Birkenau, czy Neuengamme. Dziś możemy przenieść się na chwilę do tamtych lat i spróbować wyobrazić sobie jedynie, jakie warunki panowały w obozie, jaka była tutaj hierarchia i kodeks zasad, które regulowały życie więźniów.

Czas zwiedzania: 2 godziny. Sugerowany wiek, zalecany również przez Muzeum - powyżej 13 lat.
Koszt : 180 zł ( wstęp na teren muzeum bezpłatny, dodatkowo kino - płatne 3zł)

Spacer przewodnicki

Każdy spacer przewodnicki można skomponować z kilku tras, łącząc je dowolnie,  lub zaproponować własny plan z uwzględnieniem miejsc, które chcesz zobaczyć (sprawdzimy, czy jest on możliwy do zrealizowania topograficznie). Jeśli chcesz wejść do środka (mowa o muzeach) poinformuj mnie wcześniej (czasem taka wizyta wymaga rezerwacji).